Orangefield Turkish Desk

Orangefield's Turkish Desk comprises a group of senior corporate lawyers and senior financial accounting officers from various practice areas, with a wealth of experience in serving Turkish clients, irrespective whether they have an operational business that need assistance or need help with their holding and finance companies.

We offer all our Turkish clients a single point of contact for all their activities worldwide who is a native speaker of the Turkish language and who has active professional experience with Turkey.

Orangefield has been servicing Turkish clients for many years and we maintain a frequent presence in Turkey in order to be close to our clients. We work in close cooperation with all legal and tax advisors ensuring that cross border structuring is carried out in full awareness of existing legal and cultural differences.

Orangefield strongly believes that: "Mutual trust requires mutual understanding".


Orangefield Türkiye Masası

Orangefield Türkiye Masası uzun yıllardır deneyimli avukatları, muhasebe elemanları ve mali müşavirleri ile Türk müşterilerinin gerek operasyonel, gerekse holding ve finansman sirketlerine kendi bilgi ve deneyimini de katarak kaliteli hizmet vermektedir.

Orangefiled olarak farklı kültürlere yakın olmak için çaba sarfetmekte, bu çabamızın da müşterilerimiz tarafından kendilerine verdiğimiz değer ve önemin bir göstergesi olarak algılandığını bilmekteyiz.

Bu düşünceyle paralel, Türk müşterilerimize, Türkiye de uzun yıllar profesyonel deneyime sahip, Türkçe anadili olan tek bir kontak aracılığıyla hizmet vermekteyiz.

Bizler aynı zamanda uluslarası yapıların hukuki öneminin farkındalığıyla, hem hukuk hem de vergi danışmanlarıyla çözüm ortaklıkları kurmakta ve bu yapılarin kültürel uyumunun da sağlanmasına önem vermekteyiz.

Orangefiled olarak, ortak çıkarların ortak bir anlayış ve dilden geçtiğine inanıyor, sizi anlamanın önemine değer veriyoruz.

News

Orangefield UK licensed to pro…
26/03/2015
Orangefield Group is proud to announce that Orangefiel…
Read more
Orangefield attending MIPIM 20…
24/02/2015
Several of Orangefield's representatives will be atten…
Read more
Orangefield US receives two Ac…
11/02/2015
Orangefield US has received two Acquisition Internat…
Read more
Archive